Bu haber kez okundu.

Mükemmel Omlet Yapmanın Püf Noktaları

İSTANBUL / MÜBERRA SARI (EKL) - İki yumurtayı güzel kırmak, ortaya nefis sonuçlar çıkarmak aslında marifet ve dikkat isteyen bir mesele. Mutfağın en hassas malzemelerinden biri olan yumurtalar, olmazsa olmaz malzemelerle ve birkaç püf noktasına dikkat edilerek pişirildiğinde en nefis halini alıyor. Özellikle uğruna kahvaltı sofraları kurulan, en doyurucu tariflerden olan omlet söz konusu ise iş daha da hassas bir mesele haline geliyor.

Kullanılan tavadan tutun da çırpma tekniğine, içine konulan malzemelerden pişirme süresine ve ısısına kadar omletin lezzetini ve kıvamını etkileyen pek çok önemli nokta var. Pratik bir şekilde karnımızı doyurmak istediğimiz anlarda imdadımıza yetişen, en nefis kahvaltılıklardan da biri olan omletlerin bilinmeyen püf noktalarını öğrenelim. Bu bilgiler sayesinde en nefis omletler hep sizin ellerinizden çıksın.

İyi bir omletin olmazsa olmazı iyi kalitede, tazecik ve oda sıcaklığında bekletilmiş yumurtalar kullanmaktan geçiyor. Oda sıcaklığında dinlendirilmiş yumurtalar kullanmak, yumurtaların daha güzel kabarmasını sağlar. Kıvamı daha nefis olur ve kuru kuru bir omlet yememiş olursunuz. Kullanacağınız pişirme aletleri de oldukça mühim.

Omletlerinizi mutlaka yanmaz yapışmaz, çizilmeyen, hafif kalın tabanlı bir seramik veya granit tavanın, varsa demir döküm tavanın içerisinde pişirmeye özen gösterin. Karıştırma ya da çevirme işlemlerinde silikon spatulalardan yardım alın.

Omlet yapmanın püf noktaları

Klasik bir omlet yapımı için mutfağa alalım sizi. Öncelikle oda sıcaklığındaki yumurtalarınızı bir kabın içerisine alın ve güzelce çırpın. Pofuduk kıvamlı bir omlet yapmak istiyorsanız içerisine süt ilave edin. Eğer tadının daha hafif olmasını istiyorsanız su, daha yoğun kıvamlı bir omlet istiyorsanız krema ilave edebilirsiniz.

Çırpıktan sonra düşük ısıda ısıtıp, tereyağı ilave ettiğiniz tavanızın içerisine yumurtayı ilave edin. Yine kısık ateşte spatula yardımıyla hafif hafif karıştırarak pişirmeye başlayın. Bu aşamada tuzunu ilave edin. Hafif pişmeye başladığında yeniden tereyağı ilave edebilirsiniz. Dilerseniz tavanın kapağını kapatarak da pişirme işlemine devam edebilirsiniz. Ocaktan almaya yakın peynir, karabiber gibi malzemelerini ilave edebilirsiniz. Ardından ocaktan alın ve afiyetle tüketin. Yumurtayı pişirirken ısısına çok dikkat edin. Ocağınızın altını birden açıp hızlı pişirmeye çalışmayın yoksa oldukça kuru ve yumurtanın lezzetini alamayacağınız bir hale dönüşür.

Şimdi kahvaltılarınızı şenlendirecek omletler yapmaya hazırsınız! Şimdiden ellerinize sağlık.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol