Bu haber kez okundu.

Doğadan gelen mucize: Yeşil çayın faydaları

UFA-GULNARA NIZAMETDINOVA (EKL) - Yeşil çay, siyah çaydan sonra en çok tüketilen çaylardan biri. Çoğu zaman tadına karşı önyargılar olsa da, eşsiz faydaları yeşil çayın sık sık tüketilmesinin temel sebeplerinden biri. İçerisindeki bol miktardaki antioksidanın yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olan yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor.

İşte yeşil çayın eşsiz faydaları:

1. Cildinizi güzelleştiriyor

Yeşil çayın cilt sağlığı için oldukça önemli olduğunu ve güneşin UV ışınlarına karşı koruma özelliği gösterdiğini biliyor muydunuz? Özellikle sabah içilen yeşil çay gün boyu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. İçmenin yanı sıra yeşil çayı geceleri nemlendirici olarak cildinize direkt olarak da uygulayabilirsiniz. 2 hafta düzenli kullanımın sonunda cildinizdeki değişimi fark edeceksiniz. Kırmızı lekelerin görünümü azalırken cildinizin elastikiyetinin arttığını ve daha pürüzsüz olduğunu göreceksiniz. Ayrıca Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, günde 6 bardak yeşil çay tüketen kadınların ciltlerindeki kırmızı lekeler önemli derecede azalıyor.

2. Kolestrol seviyenizi düşürüyor

Yapılan araştırmaya göre, yeşil çay yükselen kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı oluyor. Yeşil çayın içindeki kateşinler, fazla miktardaki kolesterolün emilimini engelleyerek seviyenin yükselmesinin önüne geçiyor. Araştırma süresince 12 hafta boyunca 375 miligramlık yeşil çayı kapsülü tüketen erkeklerde kötü kolesterol seviyesinin düşerek iyi kolesterol seviyesinin arttığı gözlemlenmiş.

3. Kilo vermeye yardımcı oluyor

Birçok kişinin yeşil çayı tüketmesinin sebebi kilo vermeyi kolaylaştırıyor olması. ‘Süper içecek’ olarak bilinen yeşil çayın birçok besinin aksine çok hızlı değil, yavaş ve etkili bir şekilde kilo kaybına yardımcı olması onu sağlıklı diyet listelerinin bir numarası yapıyor.

4. Kemikleri kuvvetlendiriyor

Eminiz ki çoğunuz osteoporozu ve bu süreç içinde kemiklerde meydana gelen değişimleri biliyorsunuzdur. Fakat belki bu durumun felçten sakat kalmaya kadar ciddi etkilerinin olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Hong Kong’lu bir araştırma grubunun yaptığı çalışmalar sonunda yeşil çayın birçok kemik hastalığına iyi geldiği ortaya çıkıyor. Aynı araştırmanın sonunda ise yeşil çayın kemik yapımını hızlandırarak kırılmaları önlediği ispatlanıyor.

5. Ağız sağlığına olumlu etki ediyor

Japonya’da 940 kişiyle yapılan bir deney, yeşil çayın içindeki kateşinlerin ağızdaki bakterileri öldürerek hem ağız sağlığını iyileştirdiğini hem de kötü nefes kokusunu önlediğini ortaya çıkarıyor.

6. Parkinson ve Alzheimer hastalığından koruyor

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yeşil çayın içeriğindeki polifenollerin etkisiyle ortaya çıkan serbest radikaller Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı oluyor. Aynı araştırmaya göre polifenoller beyne zararlı proteinlerin üretimini engelleyerek hafıza kaybı veya erken bunama gibi sorunların da önüne geçiyor.

7. Kansere karşı koruyor

Prostat, rahim ve özafagus kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen yeşil çay, meme kanserine karşı da oldukça etkili. Ayrıca bazı durumlarda meme kanserine yakalanan hastalarda kanserli hücrelerin başka dokulara metastasını da engellediği biliniyor.

8. Diyabeti önlüyor

Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu diyabet rahatsızlığı yeşil çay ile tarihe karışacak gibi görünüyor. Japonya’da yapılan araştırmalara göre günde 6 bardak veya daha fazla yeşil çay tüketen insanların tüketmeyenlere göre tip 2 diyabete yakalanma oranlarının %33 daha az olduğu belirtiliyor.

9. Beyni geliştiriyor

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nin Psikiyatri Departmanı’nın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, yeşil çay tüketmek hafızaya olumlu etki ediyor. Geçen yıla kadar, yeşil çayın bilişsel işlev üzerindeki etkileri tartışmalı olsa da, fonsksiyonel manyetik rezonans görüntülemedeki gelişmelerle, yeşil çay tüketiminden sonra beyin kortekslerindeki artan bağlantısallık görüntülenebiliyor. Spesifik olarak tanımlarsak, yeşil çay içen insanlarda beynin hafıza bölümündeki bağlantısallık artış gösteriyor.

EN KOLAY LEZZETLER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol