Bu haber kez okundu.

Ağızda dağılan bayram lezzeti: Kavurma tarifi

İSTANBUL / NESRİN SARI (EKL) - Kurban bayramında sevilerek tüketilen yiyeceklerin en başında kavurma yer alıyor. Peki, kavurma tarifinedir, kavurma nasıl yapılır diyorsanız işte cevapları…Ancak eğer kavurmayı,  kurban bayramında yapmayacaksınız kasaptan aldığınız eti seçerken bir takım püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde etiniz güzel pişmeyecektir. Aşağıda vermiş olduğumuz habere tıklayarak,  et seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını oradan bulabilirsiniz.

Kavurma tarifi malzemeleri

  • Dilediğiniz miktarda kuyruk yağı 
  • 1 kg. kadar dana veya koyun eti 
  • Dilediğiniz baharatlar( tuz, karabiber, kekik)

Kavurma yapılışı:

  • İlk olarak etlerinizi sudan geçirin. Ve üzerindeki kanın temizlendiğinden iyice emin olun.
  • Daha sonra kuyruk yağını ve etleri doğrayın.  
  • Eğer düdüklü tencereniz varsa etleri ve kuyruk yağını tdüdüklü tencerenin içerisine atın. 
  • Düdüklü tencerenin içerisine su koymanıza gerek yok et kendi suyu ile pişecektir. 
  • 40 veya 45 dakika sonra düdüklü tencerenin kapağını açarak etleri bir tavaya boşaltın.
  • Daha sonra etleri tavada kavurabilirsiniz. 

Kavurma püf noktası:

Etlerin sert olmasını istemiyorsanız içerisine tuz ve baharatları en son eklemenizi tavsiye ederiz.

Kavurma yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Kavurma için en çok kullanılan et kuzu etidir. Ancak söz konusu kurban bayramı olduğunda kavurmanızı kuzudan da koyundan da dana etinden de yapabilirsiniz. Çünkü etler taze olduğu için pişirmesi de kolay ve zahmetsiz olacaktır. Koyun etinden kavurma yapacaksanız kendi yağında, çok kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun sure pişirmeniz gerekir. Kavurma yaparken kullanacağımız etin biraz yağlı olması kavurmanın lezzetli olması için gereklidir. Bu sebeple kurban etinizi temizlerken tüm yağı almamanızda fayda var.

Kurban bayramı kavurması nasıl yumuşak olur?

Kurban bayramında kavurmayı dana etinden yapıyorsanız pişmesi ve yumuşak olması koyun etine göre biraz zahmetli olabilir.  Ayrıca hemen kesildiği gün değil de en azından bir gün dolapta beklemiş eti kavurma yaparsanız istediğiniz yumuşaklığı elde edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz önce kızgın ateş sonra orta ateşe dikkat ederseniz kavurmanız yumuşak olur.

Kurban bayramı kavurması nasıl saklanır?

Kurban bayramından sonra da taze ve lezzetli bir şekilde kavurma tüketmek istiyorsanız kavurmanızı saklayabilirsiniz. Kavurmanızı pişirdikten sonra ayrı bir tencerenin içerisinde iç yağı eritip, kavurmanın olduğu kabın içerisine boşaltın.  Yağ donduktan sonra kavurmanızı buzlukta veya dolabınızın bir gözünde saklayabilirsiniz. 

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol