Bu haber kez okundu.

Neden Fast Food restoranlarında yediğimiz patates kızartması daha lezzetlidir?

İSTANBUL - NESRİN SARI (EKL) - Pratikliği ve lezzetiyle patates kızartmasının gönlümüzdeki yeri çok ayrı. Ancak evde sık sık patates kızartıyor olsanız da ne yaparsanız o dışarıda fast food restoranlarında yediğiniz patates kızartmalarının çıtırlığını ve lezzetini yakalayamıyorsanız yalnız değilsiniz.

Patates kızartması yapmak son derece kolaydır; patatesler yıkar, soyulur, dilimlenir, tuzlanır ve bol kızgın yağda rengi altın sarısına dönene kadar kızartılır. Bize göre patates kızartması yapmanın yöntemi budur. Ancak restoranlarda servis edilen patates kızartmalarında belli ki başka bir yöntem uygulanıyor...

Aslında durum bizim anlattığımız gibi çok da kolay değilmiş. Patatesi seçmek bile çok önemli bir noktaymış: Öncelikle işe doğru patatesi seçerek başlamak lazım. Sarı patates olarak bilinen Afyon russet patateslerinden kullanmalısınız.

Peki bu fast food restoranları ne yapıyorlar da rengiyle ve lezzetiyle akılları baştan alan, çıtırlığı ve lezzetiyle bağımlılık yapan patates kızartmalarına imza atıyorlar?

Siz de evde o nefis, o çıtır çıtır patates kızartmalarını yapabilin diye fast food restoranların sırrını açıklıyor, mükemmel patates kızartmalarının püf noktalarını veriyoruz, kesinlikle lezzetine doyamayacaksınız!

Fast food restoranları sizden farklı ne yapıyor?

Annelerimizden öğrendiğimiz patates kızartması tarifi aslında çok basit. Patatesleri soy, gelişigüzel doğra, tuzlu suda biraz beklet, ardından ayçiçek yağı koyduğun tavada kızartıp kağıt havlu serili servis tabağına al.

Ancak bu kadar basit gözüken bir tarif fast food restoranlarında çok farklı bir hal alıyor. Çünkü bu restoranlarda çalışan aşçıların onları daha çıtır çıtır, daha lezzetli, daha sarı yapmakta kullandıkları değişik püf noktaları var.

Patatesi dilimlerken her bir parçanın eşit kalınlıkta olmasına özen gösterin ki hepsi eşit miktarda pişsin. Hem bu şekilde doğramak göze de hitap eden bir sunuma yardımcı oluyor.

Kilit noktasına geldik! Dilimlenen patatesleri öncesinde tuzlu suda haşlayın. Sonrasında havlu kağıt yardımıyla kurulayın. Ardından haşlanmış patateslere zarar vermeden kilitli mutfak poşetlerine doldurun. Bu şekilde patatesleri buzlukta 6 ay boyunca saklamanız mümkün!

Siz de bu püf noktalarını kullanarak fast food restoranları kıskandıracak nefis patates kızartmalarına sahip olabilirsiniz.

Fast food usulü çıtır çıtır patates kızartması yapmanın püf noktaları

  • İşe kızartma için en uygun patatesleri seçerek başlıyorlar. Bunlar ise sarı patates ve Afyon russet olarak bilinen patatesler.
  • Patatesleri özenle incecik dilimlemek lazım. Uzunlukları aynı olmasa da çaplarının eşit olmasına dikkat edin. Böylece pişerken her yeri eşit kızarmış olacak.
  • Sonra dilimlenen bu incecik patatesleri tuzlu suda haşlayıp havlu peçeteyle kuruluyor ve kilitli poşet içinde dondurucuya atıyorlar. Patateslerin bu şekilde 6 ay boyunca buzlukta saklanabildiği söyleniyor.
  • Patatesleri kızartacakları zaman donmuş patatesleri çıkartıp biraz çözdürdükten sonra kızgın yağlı tavaya atıyorlar.
  • Bu derin tavanın içine ayrıca un serpiyorlar. Un patateslerin çıtır çıtır olmasını sağlıyor.
  • Patatesleri tavada 5 dakikadan fazla tutmuyorlar genelde. Rengi dönmeye başlayınca hemen alıyorlar. Patateslerin yağlarını süzdürüp soğumaya bıraktıktan sonra yağı yeniden iyice kızdırıp patatesleri bir 6-7 dakika daha kızartıyorlar.
  • Ayrıca patatesleri ayçiçek yağından ziyade daha geç yanan fındık yağında kızarttıkları da biliniyor.
  • Bazı fast food restoranların patatesler pişmeden onlara üzüm şekeri eklediği söyleniyor. Bu şeker kızarma esnasında karamelize oluyor ve bu yöntem patateslere o hayranı olduğumuz altın rengi kazandırıyor. Evde bunu mısır şurubu ekleyerek de yapanlar var. Ancak bizim tavsiyemiz mısır şurubundan uzak durmanız yönünde. Zira yüksek fruktozlu olan mısır şurubunun insan sağlığına zararları konusunda birçok uzman aynı görüşte. Aman diyelim.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol