Bu haber kez okundu.

Ayçiçek Yağı

İSTANBUL (EKL) - Türkiye’de ve dünyada önemli yağ bitkileri arasında yer alan ayçiçeği, çekirdeğinin yanı sıra ülkemizde genellikle yağı için yetiştirilmektedir. Marmara ve Trakya bölgesinde yoğun olarak yapılan ayçiçeği ekimi, ülke ayçiçek yağı ihtiyacının yüzde 70’ini karşılamaktadır.

Yüksek verim alabilmek için filizlenme ve yetişme döneminde yağış isteyen ayçiçeği, hasat döneminde kuraklığa ihtiyaç duymaktadır. Bu özelliğinden dolayı ılıman karasal iklime sahip bölgelerde yetiştirilmesi uygundur.

Ayçiçek yağı besin değeri

Ayçiçek yağı, çoklu doymamış yağ oranı yüksek olan bir yağ çeşidi olduğundan kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Gramında 9 kalori bulunduran ayçiçek yağı; tereyağı, iç yağı ve kuyruk yağı gibi doymuş yağların yerine kullanıldığında kötü kolesterolü düşürücü etki gösterebilmektedir.

Ayçiçek yağının faydaları nelerdir?

  • Çoklu doymamış yağ asitleri, beyin işlevlerinin gelişmesinde etken olarak rol oynar.
  • Bedensel olarak büyüme ve gelişmede ayçiçek yağı besleyici olabilmektedir.
  • Cilt ve saç sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
  • Tansiyon, kan dolaşımı ve kolesterolü düzenler.
  • Katarakt ve alzheimer riskini azalttığı düşünülmektedir.
  • Diyabet hastalarının insülin ihtiyacını azaltmaktadır.
  • Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.
  • İçerisinde bulundurduğu Omega-3 asitleri, enfeksiyon önleyici görevi görür.
  • Üretral sistemi düzenleyici etkisi olduğu bilinmektedir.

Ayçiçek yağının zararları nelerdir?

Tüm yağlarda olduğu gibi ayçiçek yağının da kızartmalarda birden fazla kere kullanılması sağlık açısından uygun olmayabilir. Kadınlarda menopoz döneminde ayçiçek yağı kullanımının, meme kanseri riskini artırabileceği düşünülmektedir. Yüksek oranda ayçiçek yağı tüketilmesi; cilt ve saç yağlanması, sivilce, kilo sorunu ve vücudun yağ dengesinin değişmesine sebep olabilmektedir.

Ayçiçek yağı nerelerde kullanılır?

Ayçiçek yağı, genellikle yemeklerde, salatalarda ve yüksek ısıya dayanıklı olduğu için kızartmalarda kullanılır. Bunun yanında ağızdaki zararlı bakteri ve mikroorganizmaların öldürülmesi için tedavi amaçlı da tüketilebilir.

Tedavi amaçlı olarak kullanılacak ayçiçek yağı, soğuk pres yöntemi ile üretilir. İçilmesi uygun olmayan ayçiçek yağı, ağızda beyaz hale gelene kadar gargara yapılır. Ayrıca sabun ve bazı kimyasal temizleyicilerin yapımında yardımcı madde olarak ayçiçeği yağı kullanılır.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol