Bu haber kez okundu.

Frenk üzümü nedir? Frenk üzümü nasıl yenir?

İSTANBUL - NESRİN SARI (EKL) -  Dünya genelinde tüketimi yaygınlaşmaya başlayan frenk üzümü, kuzey yarım kürede yetişen bodur bir ağacın meyvesidir. Kuzey ve Doğu Avrupa'da yıllardır tüketilen frenk üzümü ülkemizde son birkaç senedir tanınmaya başladı. Ülkemizde, Alp Frenk üzümü, Karadeniz'in kıyı kesimlerinde, siyah meyveli Frenk üzümü Muş yöresi dolaylarında, Kafkas Frenk üzümü ise Rize ilinde tabii olarak yetişir. Kırmızı meyveli Frenk üzümü en değerli tür olmakla birlikte, kültüre alınmış bir bitkidir. Bunda lezzet tanıtımı yemek programlarının etkisi bir hayli fazla. Son derece mayhoş bir lezzete sahip olan frenk üzümü, sağlık açısından da son derece faydalıdır.

Frenk üzümünün faydaları nelerdir?

  • İştah açıcı etkisi bulunan Frenk Üzümü, içeriğindeki diyet lifleriyle sindirim sistemini düzenleyerek, hazmı kolaylaştırır.
  • Karaciğer faaliyetleri üzerinde iyileştirici etkilere sahip olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle Hepatit hastalarının, karaciğer hasarı telafisi için başvurabileceği bir meyvedir.
  • Tıpkı portakal gibi bol C vitamini içeren Frenk Üzümü aynı zamanda iyi bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır.
  • Vücudun kendi kortizonunu üretmesini sağlar ve vücut direncini artırır.
  • Böbrek taşlarının düşürülmesine destek olur. Kanser hücrelerinin ilaçlara gösterdiği direnci kırar.
  • İştah açıcı ve ateş düşürücü niteliğe sahip olan Frenk Üzümü, adet ağrılarını rahatlatır. Ayrıca bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi bulunmaktadır.
  • İdrar söktürücü etkisiyle vücuttan ödem atılmasını kolaylaştırır.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan Frenk Üzümü bağışıklık sistemi güçlendirerek, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Frank üzümü nasıl tüketilir?

Bektaşi üzümü olarak da bilinen Frenk üzümü hem taze hem de kuru halde tüketilebilir. Beyaz meyveli Frenk Üzümü, kırmızıya oranla daha tatlıdır. Bu sebeple yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve reçel yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Siyah Frenk üzümü suyunun besin değeri oldukça yüksektir. Marmelat yapımında da kullanılan Frenk üzümünün kurutulan meyveleri çay şeklinde demlenerek içilebilir. Tıpta da yararlanılan bu meyvenin yapraklarından elde edilen çay, romatizma ve gut semptomlarını önlerken, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadr. Ayrıca, ağız enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol