Obezite cerrahisi nedir? Kimler için uygundur?

Kilolu hastaların kilo vermelerini sağlamak amacı ile sindirim sistemlerine cerrahi müdahalede bulunulmasına obezite cerrahisi ya da bariatrik cerrahi olarak adlandırılmaktadır. Hastaların bir kısmı daha sağlıklı bir hayatı hemen tercih ederken, bir kısmı da kafalarına takılan sorular nedeniyle ameliyattan kaçınıyor. Obezite Cerrahisi uzmanlarının karşılaştığı bariatrik operasyonlarla ilgili en çok merak edilen 10 soruyu sizler için derledim. 

1-İstediğim yöntemi kendim seçebilir miyim?

Obezite tedavisinde endoskopik ve cerrahi olmak üzere pek çok farklı seçenek var. Mide balonu ve mide botoksu endoskopik uygulamalardır. Cerrahi olarak ise tüp mide ve gastrik by-pass sık tercih edilir. Hangi yöntemin kim için uygun olduğu bazı kriterlere bağlıdır, bunun kararını hasta veremez. Hastanın kilosu ve yandaş hastalıkları, cerrahın değerlendirmeleri yöntemi belirler.

2-Kalp hastası olanlar bariatrik cerrahiye uygun mudur?

Evet uygundur, ancak operasyon öncesi kardiyoloji doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Bariatrik cerrahi, kalp hastalıklarıyla ilgili bazı sorunların düzelmesine yardımcı olmaktadır. Bunlar; yüksek kan şekeri ve kan yağları, kolesterol, kalp büyümesi ve damar hastalıklarıdır.

3-Karın bölgesiyle ilgili daha önceden yapılan operasyonlar ameliyatımı engeller mi?

Hayır, engellemez. Cerrahınıza ve anestezi doktorunuza daha önceden geçirdiğiniz ameliyatlar hakkında bilgi vermeniz gerekir. Özellikle abdominal ve pelvik bölgelerdeki operasyonlar unutulmamalı. Çocukluğunuzda yapılanlar müdahaleler hakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var çünkü cerrahınız bu konuda sorular sorabilir ya da raporlarınızı isteyebilir.

4-Tip 2 diyabet hastası olmak ameliyatı daha riskli hale getirir mi?

Hayır, getirmez. Diyabetli hastaların diyabetli olmayan hastalara göre daha fazla risk altında bulunduğunu gösteren bilimsel bir çalışma yok. Bazı araştırmalar, bariatrik cerrahiler sonrası tip 2 diyabet şikayetlerinin büyük kısmının düzeldiğini ya da tamamen ortadan kalktığını göstermektedir.

5-İşime ne zaman dönebilirim?

Hastalar genelde 10-15 gün sonra işlerine geri dönmektedir. Bu süre, kişinin mesleğine göre değişir. Ağır bir işte çalışan kişiyle, masa başında olması gereken bireyin durumu farklıdır. Laparoskopik cerrahi, bu konuda avantajlar sunmaktadır. Yara izi ve dikiş olmadığı için hasta daha çabuk iyileşir.

6-Ameliyatın hemen sonrasında yemek yiyebilecek miyim?

Tüp mide ameliyatının ardından vücudun iyileşme ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına uyum sağlamasına yardımcı olan beş aşamalı bir diyet uygulanır. Hasta bu süreçte daha küçük porsiyonlarda ve daha sık yemek yemesi gerektiğini öğrenir. İşlemden sonraki ilk iki hafta berrak sıvı diyeti yapılır. Bu diyet; ishal, kabızlık ve aşırı su kaybı gibi komplikasyonları önlerken, vücuda iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu zamanı verir.

7-Spor yapmaya ne zaman başlayabilirim?

Egzersize ne zaman başlayacağınıza doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Operasyon sonrasındaki ilk bir ay dikkatli olmalısınız. Spora hafif yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Güç ve efor gerektiren egzersizler için acele etmemelisiniz.

8-Operasyondan ne kadar süre sonra hamile kalabilirim?

Obezite ameliyatı geçiren kadınların bir yıldan önce hamile kalması tavsiye edilmez. Bu süreçte vücut, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri depolamış olur. Vücuttaki fazla yağ dokusu, doğurganlığı azaltır. Ayrıca insülin direnci, yumurtalık kistleri, gebeliğe bağlı kalp ve tansiyon hastalıkları risklerini de artırmaktadır. Hamilelik sürecini de olumsuz etkileyerek, bebeğin ileride obez olmasına yol açabilir.

9-Vitamin ve mineral desteklerini ne kadar süre kullanmalıyım?

Ameliyat sonrasındaki hayatınız boyunca multivitamin almanız gerekmektedir. D vitamini, demir ve kalsiyum gibi mineralleri dönem dönem daha yüksek dozlarda almanız tavsiye edilebilir.

10-Tekrar kilo alır mıyım?

Kilo verme cerrahisi tek başına bir çözüm değildir. Beslenme ve egzersiz tavsiyeleriyle yeni bir yaşam tarzı edinen kişilerde kalıcı etkiye sahiptir. Kilo verdiği için birkaç yıl sonra eski alışkanlıklarına dönen insanların tekrar kilo alması kaçınılmazdır.

Bütün bu yazılanları iyi anladıktan sonra, kesinlikle bir hekim desteği ile çağın hastalığı olarak kabul edilen obezite'den kurtulabiliriz.

Hepinize sağlılı günler dilerim...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol