Pastacı kreması yapmanın püf noktaları nelerdir?

Evde pasta yapmak her zaman insana ayrı bir keyif verir.. Sevdiklerinizle dolu bir sofraya pastayı getiren siz olduğunuzda, doğum günü veya özel günün önemi bir anda en az beş katına çıkıyor, bunu hepimiz iyi biliyoruz. Hal böyle olunca bazı püf noktalarını bilip siz de kolaylıkla pasta hazırlayabilirsiniz.

Mesela krema! Başlı başına bir sıkıntı olabiliyor. Kıvamı beğenilen cinsten olduğunda o güzelim pandispanya ve meyveler adeta yenilenir. Ama merak etmeyin! Şimdi en lezzetli pastacı kremasının nasıl yapıldığına dair hazırladığım minik bir yazı okuyacaksınız. Eğer biz de sizi iyi tanıdıysak en yakın zamanda yapmak üzere notlarınızı alacaksınız.

Yağlı süt kullanmalıyız

Muhallebi kıvamındaki tatlılarda veya dondurmalarda hiç istenmeyen süt, yağ oranı azaltılmış süttür. Sütün yağı kıvam vermeyi kolaylaştıracağı gibi bekledikçe güzelleşen lezzetin zirveye ulaşmasına yardımcı oluyor.

Yumurta sarılarını iyi çırpınınız

Yumurta sarılarını şekerle iyice çırpmak kek ve türevlerini iyi kabartmaya yardımcı olsa da bizim konumuzda pürüzsüz bir lezzet kapısının anahtarı.Yüksek devirde çırpılan yumurta ve şeker, nefis kıvamıyla göz dolduracak.

Un ve nişastayı iyice elemeliyiz

Şimdi, o pürüzsüz kıvamıyla göz dolduran yumurta sarısı ve şekerin nefisliğini elemeden koyduğumuz kuru malzemelerle bozmayalım. Eleyelim de bozulmasın güzeller güzeli dokumuz.

Yumurtalı karışımı süte ilave ederken ısıyı dengeleyin

Ocakta ısınan sütün birden yumurtalı karışımla karışması, yumurtanın pişmesine neden olacaktır. Bu durum haliyle bütün işlemleri bir kez daha yapmanıza sebebiyet verecektir. O zaman bizde hiç riske atmadan temperleme işlemimizi yapalım. Nedir bu temperleme? İki farklı sıcaklığı iki malzemeyi de üzmeyecek şekilde aynı ısıya getirmek. Peki nasıl? Bir kepçe süt, yumurtalı karışıma yavaş yavaş eklenir. Böylece ne süt, ne de yumurtalı karışımın keyfi kaçmaz. 

Kıvam alıncaya kadar hiç durmadan çırpın

Gelelim iki karışım birleşip, ocakta kıvam alma aşamasına. Burası çok önemli! Çünkü hep aynı yöne ve hiç bırakmadan karıştırmak gerekiyor. Neden mi? Bildiğiniz gibi un ve nişastalı bir karışım hem de bol yumurtalı çabuk kıvam alma eğilimi gösterecektir. Aslında çabuk kıvam alma hoş gözükse de dikkat ister...Malum dibi tutar ve bütün bu adımları tekrarlamak gerekir. Siz tedbiri elden bırakmayın. 

Tereyağı ilave ediniz

Ocaktan alıp, kıvama hayran olurcasına karıştırırken, gelin bunu güzel bir amaç için yapalım. tereyağını nefis parlaklığını bizimle paylaşmak üzere ekleyelim ve kremanın kendi ısısıyla eriyene kadar karıştıralım. Hem kıvam hem de parlaklık için nefis!

Son olarak: Kullanmadan önce çırpınız

Sonuna kadar özene bezene hazırladığınız kremayı, kusursuz haliyle sunmak isterseniz; iyice soğuduktan sonra çırparak kullanmanızla taçlandırabilirsiniz. Bizden söylemesi, sonra duymadık bilmiyoruz demek yok!
Şimdiden ellerinize sağlık. Afiyet olsun!...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol