Bu haber kez okundu.

Bilim insanları açıkladı: Mantarı mutlaka bu şekilde pişirin

İSTANBUL - TURGUT ERDİNÇ (EKL)Mantarlar, D vitamini açısından zengin gıdalardan biridir. Özellikle diyetlerinde uygun miktarda D vitamini aldıklarından emin olmak isteyen vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir seçenek olabilir.

Bağışıklık sistemini destekleyen antioksidan, protein, B vitamini, çinko ve selenyum içerir. Hatta Japonya'da yapılan bir çalışmaya göre haftada üç veya daha fazla mantar yiyen erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin düşük olduğu görüldü.

İspanya'daki La Rioja'nın Mantar Teknolojik Araştırma Merkezi'ndeki bilim insanları, suda veya yağda çözünür maddelerin süzülmesinden dolayı mantarların kızartılması veya kaynatılmasının aşırı protein ve antioksidan kaybına yol açtığını tespit eden bir çalışma yaptı.

Izgarada ve migrodalgada pişirmek en sağlıklısı 

Araştırmacılar çalışma kapsamında mantarları ızgarada veya migrodalgada pişirmenin şaşırtıcı bir şekiklde daha sağlıklı ve en iyi yöntem olduğunu belirledi. Bu şekilde pişirilen mantarların besin değerini koruduğu sonuçlandı.

İncelenen mantar türleri arasında en çok tüketilenler değerlendirildi. Bu mantarlar: İstiridye, şitaki ve kültür mantarı.​​​​​​​

Araştırma bununla sınırlı kalmadı. Izgarada veya mikrodalgada pişirilen mantarların içindeki antioksidanların ve polifenollerin (bitki bazlı gıdalarda bulunan mikrobesinler) çiğ durumlarına kıyasla ciddi derecede arttığı tespit edildi.​​​​​​​

Izgara yaparken zeytinyağı kullanılmışsa...

Çalışmanın sonunda ızgarada pişen mantarlarda zeytinyağı kullanmanın da antioksidan seviyesini artırabileceğini ve besin maddelerinde herhangi bir kayba neden olmayacağı açıklandı.

EN KOLAY LEZZETLER

​​​​​​​

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol