Bu haber kez okundu.

Kedinize asla vermemeniz gereken yiyecekler

İSTANBUL-MÜBERRA SARI (EKL)Kedi dostlarımız, kendi mamalarından çok bizim yediğimiz yemekleri tercih ediyor. Ancak her yemek onlar için faydalı olmadığı gibi bazı zararlara yol açabiliyor. Listedeki yiyeceklerin kediler için zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Ayrıca bu yiyecekleri faydalı sanıp da verdiğiniz için kedinizin midesini bozabilir. İşte kedinize asla vermemeniz gereken yiyeceklerden bazılarını sıraladık.

Çiğ yumurta ve çiğ balık:

Çiğ yumurta tamam, peki ya balığıda mı pişirmek lazım diye soranlar varsa eğer, çiğ olan et ürünleri bakteri ve parazit açısından tehlikelidir. Çiğ balıkta buna dahildir, özellikle balıkta bulunan parazit kedinizin sinir sistemini deprese edebilir size ve ona sıkıntılar yaşatabilir.

Saf süt:

Bir diğer uzak durması gereken şey de mantar, her türlü mantardan uzak durması gerektiği gibi laktozlu ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. Örneğin süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz kedilerin hatta bizim sindirim sistemimizi zorluyor. Dostlarımız için bir kaba koyduğumuz süt ya laktozsuz olmalı ya da 2/3 su olacak şekilde olmalıdır. 

Ciğer:

Bir diğer oranına dikkat edilmesi gereken ise ciğer. Ciğer de fazlaca A vitamini olduğu gibi fazlası küçük dostlarımızın kemik yapısına zarar verebiliyor.

Tuz:

Her şeyin fazlası zarar peki ya tuzun? Elbette tuzunda zarar dostumuzda böbrek yetmezliği bile yapabiliyor, insandaki gibi su tutulumunu arttırıyor ve böbreklere zarar veriyor.

Şeker:

Herkesin ağzında olan ‘’Kediye, köpeğe şeker verilmez evladım’’ cümlesi ne kadar doğru? Şeker patili dostlarımız da diş sorunları, obezite, şeker hastalığı ve ilerleyebilecek görme bozukluklarına sebep olabilir. Tıpkı şeker gibi kafein de dostumuz da çarpıntı, ritim bozukluğu, anksiyete ve kasılmalara yol açabilir.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol