Bu haber kez okundu.

Her derde deva havuç suyu

İSTANBUL / NESRİN SARI (EKL) - Havuç suyu içerdiği yüksek miktarda beta-karoten, vitamin ve mineraller sayesinde birçok faydaya sahiptir. Havuç suyu; karaciğerden cilt rahatsızlıklarına, kolesterolden hipertansiyona kadar birçok hastalığa karşı vücudu korumaktadır.

Kolesterolün düşmesinde etkilidir

Havuç suyunun içerisinde bulunan bol miktardaki potasyum, kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca havuç suyu içerdiği A vitamini sayesinde karaciğerdeki yağlanma oranını azaltarak karaciğer sağlığını korumaya yardımcıdır. İçeriğinde bulunan potasyum ve manganez sayesinde de kan şekerini dengelemeye yardımcı olarak diyabet riskini düşürür.

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur

Havuç suyu, içeriğinde bulunan bol miktarda K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Kansere karşı önlem

Havuç suyu içerisinde bulunan karotenoyitler sayesinde prostat, kolon ve göğüs kanserinin görülme riskini azaltabilir.

Cilt güzelliğini arttırabilir

Havuç suyu, içerisinde bulunan bol miktardaki potasyum sayesinde cilt kuruluğunu önleyerek cildin nemli kalmasına ve ciltteki lekelerin azalmasında yardımcıdır. Ayrıca temel yağlar bakımından zengin olması sebebiyle cildin akneden korunmasına karşı da yardımcıdır.

Hamilelik dönemi

Havuç suyu içerisinde bulunan A vitamini sayesinde göğüslerde bulunan sütün kalitesini arttırabilir. Ayrıca A vitamini, hücre büyümesine yardımcı olduğu için fetüsün gelişimine yardımcı olacaktır. Havuç suyu hamileliğin son 3 ayında tüketilirse, bebeklerde oluşabilecek tehlikeli enfeksiyonlara karşı koruyucu etki sağlayabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Havuç suyu, içeriğinde bulunan doğal şekerler sayesinde şeker ilave edilmeden içilebilir. Ayrıca hem besin açısından zengin olması hem de az kaloriye sahip olması bakımından kilo vermeye çalışan kişiler tarafından tercih edilebilir. Havuç suyu; fosfor, demir ve lif bakımından zengin olması sebebiyle kilo vermeye yardımcı olur.

Kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir

Havuç suyu, beta-karoten içermesi nedeniyle A vitamini açısından zengindir. A vitamininin düzenli bir şekilde kullanımı kalp hastalıklarına karşı önleyici olabilir. Ayrıca A vitamini iç organların sağlığını koruyarak enfeksiyon riskini azaltır.

Görme yeteneğini arttırır

Havuç suyu, içerdiği beta-karoten ve lütein maddesi sayesinde görme yeteneğini arttırır. Retinada yoğun olarak bulunan bu bileşenler sayesinde görme yetisi gelişir.

Akciğer sağlığını korumaya yardımcıdır 

Havuç suyu, A vitamini açısından zengin olduğu için sigara içenlerin en büyük korkusu olan amfizem riskini azaltmaya yardımcı olur.

Unutkanlıkla mücadele eder

Havuç suyunun içerisinde bulunan maddeler, ileri yaşlarda başlayan unutkanlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Her gün içeceğiniz 1 bardak havuç suyu, unutkanlık belirtilerini azaltmaya ve hafızayı güçlendirmeye yarayabilir. 

Not : Havuç suyunun her ne kadar birçok faydası olsa da tek başına tedavi edici bir özelliği yoktur. Hastalıklara karşı tedavide mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

EN KOLAY LEZZETLER 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol