Bu haber kez okundu.

Turşuların Bozulmaması İçin Ne Yapmalı?

İSTANBUL-ARZU GÜNDOĞDU (EKL) - Mevsimi gelince tüm yıl afiyetle yenmek adına sebzeler manavlardan alınır, bahçelerden toplanır. Büyük şehirdeyseniz de marketler, semt pazarları imdadınıza yetişir. Kilo kilo biberler, kornişonlar, kışın ise lahanalar, pancarlar temizlenir bir güzel. Yarattıkları renk şölenleri tüm yılın nasıl da lezzetli geçeceğinin habercisidir de aynı zamanda. Bu güzellikler saklanmak için cam kavanozlara konur.

Turşuların lezzet dolu serüvenleri böyle başlar. Limonu, sirkesi, tuzu ve diğer yancılar da girer devreye. Lezzetine doyum olmaz, tadıyla kokusuyla sofraların baş tacı olacak turşuların olması için sabretmek kalır geriye. Ancak bu kadar emek ve hevesle zamanında kurulan turşular ne yazıktır ki bozulabiliyor. Bu bozulmaların önüne geçmek için yapılması gerekenler var. Bazı zamanlarda da turşuların bozulduğu bir türlü anlaşılmıyor.

Biz istiyoruz ki artık turşularınız bozulmadan çok daha uzun süre sizinle kalsın. Bozulduğu anlamak için ise mutlaka belirteceğimiz noktalara dikkat edin deriz.

Turşuların bozulma nedenleri nelerdir? Bozulduğu nasıl anlaşılır?

Aslında turşu çok hassas dengeler üzerine kurulan bir yiyecek. Oda sıcaklığından tutun da içinde kullandığınız malzemelerin birbirlerine oranlarına kadar birçok farklı nedenden ötürü turşularınız bozulabiliyor. Bu nedenle turşuların bozulma nedenlerini bilmekte ve turşu kurarken bu noktalara dikkat etmekte fayda var. 

İlk dikkat etmeniz gerekenlerin başında tuz dengesi geliyor. O malzemelerin uzun süre dayanabilmesi için tuza ihtiyaçları var. Bu nedenle tuz çok fazla gelirse sebzelerin ya da meyvelerin çok fazla şişmesine neden oluyor. Çok fazla şişen malzemeler çok çabuk bozulmalara neden oluyor. Yine tuz az gelirse bu defa da malzemeler yeterince korunmuyor ve yumuşamalara neden oluyor. Yumuşayan malzemelerin üzerinde maya benzeri beyazlıklar oluşuyor. Bu beyazlıklar turşunuzun bozulduğunu ya da bozulmaya başladığının işareti diyebiliriz.

Turşunun üzerinde beyaz ve zarımsı bir tabaka oluştuğunda ise bu onun tuzunun eksik ve sirkesinin de eksik olduğu anlamına gelir. Bu durumlarda turşularınız yavaş yavaş küflenmeye başlar. Bu da onun bozulmasının nedenlerinden biridir.

Turşu malzemelerinde çürümeler başlarsa bu da onun bozulduğunu gösterir. Bozulma nedenlerinden bir diğeri de turşuların doğrudan gün ışığı alması ya da oda sıcaklığında yaşanan dengesizlikler. Bu durumda da turşu suyunun rengi değişir. Beyaz ya da bakır renkli bir hal alır. Bu da turşuların bozulmuş olduğunun bir diğer göstergesi arasında sayılabilir.

Bozulan turşu nasıl kurtarılır? Turşunun daha uzun süre dayanması için ne yapmalı?

Peki bu turşular nasıl kurtarılır ya da nasıl daha uzun süre dayanması sağlanır? Mümkünse turşu kurarken doğal bir sirke kullanmaya özen gösterin. Bu malzemelerinizin daha uzun süre dayanmasının ilk sırrı. Turşu kurarken seçtiğiniz malzemelerin de taze ve çürümemiş olmalarına özen gösterin. Çürümüş malzemeler turşularınızın çok çabuk bozulmalarına neden olabilir.

Tuz - sirke ve su oranı çok çok önemli. Mümkünse kaya tuzu kullanarak, tariflerde belirtilen miktarlara bağlı kalarak turşularınızı kurun. İçerisinde mutlaka limon, defne yaprağı gibi aroma verici malzemeler kullanın.

Turşularınızın daha uzun süre dayanmalarını sağlayan iki kilit malzeme ise elma ve nohut. Mümkünse turşu kurarken içine elma ve nohut ekleyin. Her ikisi de turşularınızın içerisinde oluşabilecek küf vs gibi sorunların önüne geçmede önemli bir yardımcı zira. Üzerine mutlaka bir ağırlık koyun. Ağzını çok sıkı kapatın ve sterilize edilmiş kavanozların içerisinde saklayın. Ters çevirin ve doğrudan gün ışığına maruz bırakmayın.

Gelelim turşu bozulursa nasıl kurtaracağınıza... Eğer üzerinde henüz çok hafif beyazlıklar oluşmaya başladıysa üzerindeki beyazlığı alın. Kokusu çok keskin değilse ve sebzeler çürümemişse hala kurtarma şansınız var demektir. Beyazlığı aldıktan sonra sebzelerin yumuşaklığına bakın. Sebzeler yumuşaksa hemen içerisine tuz ilave edin. Güzelce kapağını kapatın ve çalkalayın. İçerisine nohut ve elma da ilave edin. Bu şekilde bir süre kapağını açmadan gün içerisinde çalkalayarak bekletin. Turşunuzu bu şekilde kurtarabilirsiniz.

Emekleriniz artık boşa gitmesin, turşularınız sofralarınızı daha çok şenlendirsin. Şimdiden ellerinize sağlık.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol