Bu haber kez okundu.

Çörek otunun bilinmeyen faydaları

İSTANBUL / NURULLAH SARI (EKL) - Latince adı Nigella sative olan çörekotu Düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasındandır. "Siyah susam", "şevkerak", "karaçörek", "siyah kimyon" olarak da bilinir.

Çörek otunun kullanılan kısmı tohumlarıdır. Tazesi, kurusu ve yağı kullanılır. İçerdiği güçlü vitamin, mineral ve aktif maddelerle modern tıp ve kozmetik dünyasının her daim ilgisini çeken çörek otunun, beyin tümörünü engelleyici maddeler içerdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

•    Kan şekerini düşürür ve dengeler. Dolayısıyla diyabet ve türevlerini de önler.
•    Kanser düşmanı niteliğindeki çörek otu; prostat, pankreas, kalın bağırsak, göğüs ve rahim kanseri gibi birçok kanser türünün tedavisine yardımcıdır.
•    Kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürür.
•    Çörek otu aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.
•    Özellikle kanser tedavisi sırasında alınan radyasyondan ve normal hayatta maruz kalınan radyasyonun etkisinden kurtulmak için de çörek otu tüketilmelidir.
•    Morfin bağımlılığını giderdiği bilimsel olarak kanıtlandığı için diğer bağımlılık yapıcı maddelere karşı da tüketilebileceği söylenmektedir.
•    Tümör oluşumunu engeller.
•    Sedef ve egzama gibi dermatolojik hastalıkların geriletilmesinde de çörek otu büyük rol oynar.

Çörek otunu nasıl tüketebilirsiniz?

Çörek otu yemeklerde, börek ve poğaça gibi hamur işlerinde lezzet katması amacıyla kullanılır. Eğer bir rahatsızlığa yönelik olarak vücuda sağladığı yararlardan faydalanmak için tüketiliyorsa öğütülerek toz haline getirilir ve bu haliyle kullanılır; çünkü taneler yutulduğunda sindirimi zordur. Tozu bal, yoğurt ya da meyveler ile tüketilebilir. Çörek otu tohumu, öğünlerden önce bir çay kaşığı kadar çiğnenebilir.

Çörek otunun yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi zayıflamayı hızlandırır. Ayrıca düzenli kullanımı birçok fayda sağlar; ancak bazı araştırmalar çörek otunun sürekli kullanılmamasının, bir gün kullanıldıktan sonra iki günlük bir ara verilmesinin daha yararlı olacağını bilimsel araştırmalar söylemektedir.

Çörek otunun zararları nelerdir?

Çörek otu birçok faydasının yanında, dikkatli kullanılmaz ise zararlara da sebep olmaktadır. Örneğin, kan şekeri düzeyi ile ilgili problemi olan kişiler çörek otunu doktor kontrolünde kullanmalıdır. Çörek otu, günde 2 gramdan fazla kullanılmamalıdır. İçeriğindeki Omega – 3 yüksek olduğu için keten tohumu gibi bitkiler ile birlikte alınmamalıdır. Hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

EKL ARAŞTIRMA  SERVİSİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol