Bu haber kez okundu.

Bebeklerde Sağlıklı Dişler için 4 Besin Önerisi

İSTANBUL / NURULLAH SARI (EKL) - Bebeğiniz mi oldu? Sizin için her şeyden önemli yavrunuzun sağlıklı büyümesi için elinizden geleni yapmak istiyorsunuz, fakat vücut sağlığının başladığı yer olan ağız sağlığının gelişimi için neler yapmanız gerekiyor tam emin değil misiniz? Bu haberimizi iyi okumalısınız.

 Kalsiyum deposu dişler için: Süt ve süt ürünleri

Diş çürüklerinin oluşumunu engelleyen yiyecekler dendiğinde akla ilk gelen madde, kalsiyum. Dişlerde çürümeye neden olan aşınma sürecinde büyük katkı sağlayan kalsiyum, yavrunuzun daha güçlü dişlere sahip olabilmesi için kilit önem taşımaktadır. İlk 6 ay kesinlikle verilmesini tavsiye ettiğimiz anne sütünün dışında süt, yoğurt ve ayranı birer kalsiyum deposu olarak görmeli ve bebeğinize yedirmelisiniz.

Yoğurt ve sütü bal, şeker gibi dişlere yapışabilecek ve çürük oluşumuna sebep olabilecek besinlerle birlikte aldıktan hemen sonra bebeğinizin dişlerini fırçalamanızı tavsiye etmekteyiz.

Asitlerin düşmanı: Peynir

Ağız içerisindeki asit dengesi korunduğu sürece ağızda bakteri üremesine uygun elverişli ortam sağlanamaz. Bu nedenle ağız içi asit dengesini korumak diş sağlığı için kritik önem taşımaktadır. Ağız içerisindeki asit ortamı dengeleyerek çürük oluşumuna engel olmaya yardımcı olan ve içeriğindeki kalsiyumdan dolayı önem taşıyan bir diğer besin, peynir.

Çürük yapıcı özellikteki besinlerin tüketiminin hemen ardından ağız içerisine ufak bir parça peynir alınması dişlerin sağlığı açısından önem taşımakta ve çürüğe neden olan asidik ortamı dengeleyerek çürük oluşumunu önlemektedir.

Tükürük artırıcılar: Sert meyveler

Elma, armut, havuç, salatalık gibi sert yapıdaki çiğ meyve ve sebzeler yüksek oranda su içermekte ve içerdikleri su tükürük bezlerini uyararak daha fazla tükürük salınımı sağlamaktadır. Tükürük akışının artmasıyla, ağız içerisinde biriken yiyecek artıklarının uzaklaşması kolaylaşmaktadır. Ayrıca sert yapıda olmaları sebebiyle, dişlerin mekanik olarak temizlenmesine de yardımcı olmaktadırlar.

Çiğneme refleksi henüz tam gelişmemiş küçük bebeklerin meyve ve sebze alımını kolaylaştırmak için, ufak parçalara ayırarak yoğurt ile tüketmelerini sağlamak yardımcı olacaktır. Diğer meyvelere göre daha yüksek oranda C vitamini içeren kivi ise dişeti sağlığının korunmasında önem taşımaktadır.

Fosfor kaynağı: Balık

Dişlere faydalı olduğu bilinen bir diğer besin ise balık. Balığın içeriğindeki fosfor, diş ve kemik dokusunun en önemli yapılarından olmakta ve diş sağlığının korunmasında önem taşımaktadır.

Ancak 1 yaşından önce midye, karides, ıstakoz gibi kabuklu besinler ölümcül alerjik reaksiyonlara sebebiyet verdiğinden hekim onayı olmadan bu besinleri yedirmeyin. Aynı zamanda kalkan gibi dip balıkları da içerdikleri ağır metaller sebebiyle küçük çocuklar için tercih edilmemesi gereken balık türlerinden. Yine aynı şekilde büyük balıklar da ağır metaller içerebildiğinden küçük ve taze balıklara yönelmek en iyisi olacaktır.

Bebeklerimiz sağlıklı büyüsün ve sağlık içinde kalsınlar!

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol