Bu haber kez okundu.

Yemekten sonra hemen yapılmaması gerekenler!

İSTANBUL-TURGUT ERDİNÇ(EKL) - Yemek yedikten sonra yapılan birçok şeyin aslında sağlığa zararlı olduğu ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, yemek yenildikten hemen sonra yapılan 7 hareketin insan sağlığını ciddi derecede tehdit ettiğini ve bu davranışların yapılmaması gerektiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre bu 7 davranış şöyle: "Yemek yedikten hemen sonra sigara içilmemeli. Yapılan deneylerde, yemekten hemen sonra içilen sigaranın normal zamanda içilen 10 sigaraya eşdeğer olduğu kanıtlandı.

Bu nedenle yemekten hemen sonra sigara içilmemeli, en az 1 saat kadar beklenmelidir. Yemek yedikten hemen sonra meyve yenmesi de sağlık açısından zararlı bir davranıştır. Yenilen meyve midenin havayla şişmesine neden olur ve rahatsızlık verir. Çay yapraklarında bulunan yoğun asit, gıdalardaki proteinin hazmını zorlaştırdığı için yemekten hemen sonra çay içilmemeli, bir iki saat beklendikten sonra çay içilmelidir.

Yemek yedikten sonra kemerinizi gevşetmeyin, çünkü yemekten hemen sonra kemeri gevşetmek kolaylıkla bağırsak düğümlenmesine ve tıkanmasına neden olabilir. Yemekten hemen sonra banyo yapılmamalıdır. Banyo sırasında ellerdeki, bacaklardaki ve vücuttaki kan akışı hızlanır.

Bu nedenle mide çevresindeki kan akışı yavaşlar ve hazım zorlaşır. İnsanların yemekten sonra yürümenin iyi olduğunu iddia etmesinin aksine, yürümek, sindirim sisteminin alınan gıdalardan besinlerin emilmesini engeller. Yemeklerden hemen sonra uyumak, alınan gıdaların yeterince sindirilememesine, bu nedenle de bağırsakta gastrit ve enfeksiyona yol açar."

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol