Bu haber kez okundu.

Karbonhidratların Beslenmedeki Yeri ve Önemi

İSTANBUL / NURULLAH SARI (EKL) -Organizmanın harcadığı enerjinin büyük bir bölümü karbonhidratlardan sağlanır. Ağır fiziksel hareketler için en uygun enerji kaynağı karbonhidratlardır.

Karbonhidratlar gereğinden az alınırsa, vücutta daha çok asit aseton ve benzeri zararlı maddeler oluşur. Bu maddelerin molekülleri vücut sıvılarında asitli ortam oluşturur, bu nedenle kandaki alkali azalır. Asit-alkali dengesi bozulur. Bu duruma ketosis denir. Ketosis çok aşırı hâle gelirse yani kanın alkali değeri çok azalırsa bu durum insanı komaya sokabilir.

  • Karbonhidratlar, su ve elektrolitlerin organizmada tutulmalarını sağlarlar.
  • Karbonhidratlar, proteinin enerji temini için kullanılmasını önleyerek onun beslenmedeki asıl görevini yerine getirmesini sağlar. Böylece protein eksikliğini önler.
  • Karbonhidratlar çeşitli bileşiklere çevrilerek metabolizma ve benzeri çalışmaların normal düzeyde devam etmesini sağlar.
  • Karbonhidratlar normalden fazla alınırsa organizmada aşırı yağlanmalara neden olur.

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı

Normal olarak vücuda günlük alınan enerjinin %55-60’ının karbonhidratlardan, %10-12’sinin proteinlerden, %25-35’inin yağlardan olması gerekir. İnsanlar ‘daha az karbonhidratla da hayatlarını sürdürebilirler. Kişisel farklılıklar düşünülürse günlük diyette en az 100-125 gram karbonhidrat bulunmalıdır (400-500 kalori verir). 50 gram karbonhidratın ketosisi önlediği söylenmektedir.

Karbonhidratların Kaynakları

Karbonhidratların kaynakları genel olarak bitkilerdir. Bitkiler içinde karbonhidrat kaynaklan en çok nişasta ve şeker içerenlerdir. Karbonhidratların açıklamaları yapılırken her birinin bulunduğu yerler belirtilmişti, günlük en büyük karbonhidrat kaynağı ekmek ve şekerli yiyeceklerdir.

Çeşitli Yiyeceklerde Bulunan Ortalama Karbonhidrat Yüzdeleri 100 g Yiyecek İçin
Şeker: %99
Bal-pekmez: %75
Tahıllar: %75
Kuru baklagiller: %55
Patates: %18
Yağlı tohumlar:  %17
Meyveler: %13
Sebzeler: %9
Süt: %5

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol