Bu haber kez okundu.

Kilo verdiren hafif lezzetli şok diyet: Patates diyeti

İSTANBUL-NURULLAH SARI (EKL) -Her halini sevdiğimiz, sofralarımıza sık sık davet ettiğimiz patates son dönemde hızlı kilo verdirmesiyle tanınan bir diyetin de başrolü olmuş durumda.

3 günde 5 kilo verdirdiği iddia edilen patates diyeti hem tok tutması hem de fazla kilolardan hızlıca kurtarmasıyla en fazla uygulanan şok diyetlerin başında geliyor.

"Patatesi çok seviyorum, zayıflamak da istiyorum" diyenlerdenseniz bu herkesin konuştuğu patates diyeti nedir, nasıl yapılır ve çokça tartışılan zararları nedir, gelin hep beraber öğrenelim.

Patates diyeti, haşlanmış patates tüketmeye dayalı bir beslenme biçimi.

Kısa sürede çok kilo verdirmesiyle son dönemlerin en popüler şok diyetlerinden biri arasına giren patates diyetinde haşlanmış patatese ek olarak yağsız yoğurt da tüketiliyor.

Zira bildiğiniz üzere yoğurt da düşük kalorili olması sebebiyle diyet listelerine sık sık eklenen bir besin. Hatta yoğurdun merkezde olduğu diyet türleri de var. 

Patates lif açısından zengin bir besin olmasının yanı sıra bünyeyi uzun süre tok tutma özelliğine de sahip. 1

00 gram kabuksuz pişmiş patateste 93 kalori bulunuyor, dolayısıyla kalorisi de düşük bir gıda.

Patates diyeti de onun bu özelliklerinden yararlanarak kısa sürede hızlı kilo vermek isteyenlerin yardımına koşuyor.

Bulması ve satın alması oldukça kolay olan, bunun yanında ekonomik bir besin de olan patatesin merkezinde yer aldığı 3 günlük örnek bir diyet listesi şu şekilde...

Yalnız tekrar uyaralım, bu diyeti uzun sürelerde yapmamalı, 3 gün yapıp bırakmalı ve kati takdirde doktorunuza danışmadan, onun onayını almadan bu diyete başlamamalısınız!

1.gün

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 8 yemek kaşığı yoğurt

2.gün:

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 8 yemek kaşığı yoğurt

3.gün:

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 4 yemek kaşığı yoğurt

Bu diyeti yaparken günde 2 litre su içmeyi aksatmamalısınız. Ayrıca diyet boyunca şekersiz olması koşuluyla günde 3 bardağı geçmeyecek kadar siyah çay ya da yeşil çay tüketebilirsiniz.

En Kolay Lezzetler Notu: Neredeyse sadece patates tüketmeye dayalı olan bu diyeti asla ama asla doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız. Patatesin glisemik indeksi yüksek olduğu için ve bu diyetin insanın günde alması gerektiği kaloriden çok daha azını almasına yol açtığı için sağlığınıza istemeden zarar verebilirsiniz, aman diyelim.

EN KOLAY LEZEETLER 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol