Bu haber kez okundu.

Ökse Otunun Bir An Önce Keşfedilmesi Gereken 10 Faydası

İSTANBUL-NURULLAH SARI(EKL) - İçerdiği antioksidan ve antienflamatuvar özellikler sayesinde vücuda neredeyse tepeden tırnağa fayda sağlayabilen, aşırıya kaçmadan, doğru bir şekilde tüketildiğinde sağlığa olumlu etkilerde bulunabilen bir bitki o. "Ne işe yarıyormuş bu ökse otu?" diyenler içinse devamı hemen aşağıda sizi bekliyor. Buyursunlar, 10 muazzam etkisiyle ökse otu karşınızda!

Önemli bir not: Ökse otu doğru şekilde tüketilmediğinde yan etkileri, hatta zehirleyici etkileri olabilecek bir bitki. Dolayısıyla doğal diye düşünerek tedbiri elden bırakmamanız, özellikle onu çiğ olarak, bilmeden tüketmemeye özen göstermeniz önemli. Ökse otunun sap ve yapraklarının zehirleyici etkileri de bulunabildiğinden onu mutlaka güvenilir yerlerden temin etmeniz ve doktorunuza danışmadan asla tüketmemeniz gerekiyor. Aynı şekilde kronik bir rahatsızlığınız, alerjiniz, düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlar ya da uygulamanız gereken özel bir perhiz/diyet varsa ya da hamilelik ve emzirme dönemlerindeyseniz de asla doktorunuza danışmadan ökse otu tüketmeye başlamamalı, sağlığınızı farkına varmadan riske atmamalısınız.

1. Ökse otu tansiyonu dengelemeye yardımcı oluyor

Ökse otunun en bilinen faydaları arasında, hatta belki de ilk sırada tansiyon üzerindeki etkileri var. Öyle ki ökse otunun bu faydası sebebiyle çeşitli medikal ilaçların içinde dahi kullanıldığı söyleniyor. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sürmesine destek olan ökse otu, bu özelliği sayesinde kanın damarlara yaptığı basıncın, yani tansiyonun da dengelenmesini sağlıyor. Özellikle hipertansiyon üzerinde olumlu etkileri olduğu biliniyor.

2. Kan şekerini dengeleyerek diyabet sorunu yaşayanlara destek oluyor

Tıpkı tansiyon gibi insülin seviyesini dengelemeye de yardımcı olan ökse otu, bu sayede diyabet sorunu yaşayanlara destek oluyor. Ancak diyabet hastalarının tabii ki doktorlarına sormadan ökse otu çayı tüketmesi asla önerilmiyor. Eğer böyle bir sorununuz varsa öncesinde mutlaka doktorunuza sormanız ve onun önermediği hiçbir malzemeyi ne kadar doğal da olsa bilinçsizce tüketmemeniz büyük önem taşıyor.

3. Ökse otu vücutta oluşan iltihaplanmaların daha hızlı geçmesine yardım ediyor

En başında da söylediğimiz gibi ökse otu antienflamatuvar özelliklere sahip bir bitki. Bu da kendisinin iltihaplanmalara karşı önemli olumlu etkiler göstermesine sebep oluyor. Eklem ağrılarına ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilen iltihaplanmaların iyileşme sürecini hızlandırıyor.

4. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi kış hastalıkları sebebiyle oluşan rahatsızlıkların önüne geçiyor

Ökse otu güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden vücudu hastalıklara karşı koruma konusunda da yardımcı oluyor. Özellikle grip, bezle gibi kış hastalıkları sebebiyle oluşan öksürük, boğaz ağrısı/kaşıntısı gibi sorunların daha hızlı geçmesine destek veriyor.

5. Ökse otu bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor

Sadece kış hastalıklarına karşı korumakla kalmayan ökse otu, antioksidan özellikleri sayesinde vücuttan zararlı ve yabancı maddelerin atılmasına da destek oluyor. Bu sayede kendisi uzun vadede bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerde bulunuyor.

6. Stres ve uykusuzluğa iyi geliyor

Kan dolaşımının sağlıkla devam etmesine destek olan ve antioksidan özellikleriyle vücudu hastalıklara karşı koruyan ökse otu, yine aynı özellikleri sayesinde sinir sisteminin de sağlıkla çalışmasına yardımcı oluyor. Bu etkisiyle stres ve strese bağlı uykusuzluk problemi yaşayanların bu sorununa çözüm olabiliyor.

7. Depresyonu önlüyor

Sinir sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olması sayesinde uzun vadede depresyona yakalanma riskini de azaltıyor. Kaygı bozuklukları ve stres seviyesini azaltırken sebepsiz üzüntü, anksiyete gibi olumsuz ruh hallerinin azalmasına da yardımcı olduğu söyleniyor.

8. Ökse otu regl ağrısının hafiflemesine destek oluyor

Dolaşım sisteminden sindirim ve sinir stresine, vücuda neredeyse tepeden tırnağa olumlu etkilerde bulunabilen ökse otunun kadınların regl dönemlerinde de olumlu etkilerde bulunabildiği söyleniyor. Özellikle ağrılı, kramp benzeri regl sancıları yaşayanların doktor gözetiminde ökse otu ya da benzeri bitki çaylarından destek alabileceği biliniyor.

9. Menopoz dönemindeki kadınların en doğal destekçilerinden sayılıyor

Sadece regl dönemindeki kadınların değil menopoz dönemindeki kadınların da yardımcısı olan ökse otu, menopoz sebebiyle oluşan olumsuz ruh hallerinin, ateş basmalarının daha az rahatsızlık vermesini sağlıyor.

10. İshal sorununa kısa sürede çözüm olduğu da söyleniyor

Son olarak ökse otunun bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek olduğu da biliniyor. Bu sayede özellikle ishal probleminin daha hızlı geçmesine yardımcı olduğu söyleniyor. Uyarımızı yineleyerek bitirelim, ökse otu da dahil olmak üzere hiçbir doğal malzemeyi doğal olmasına güvenerek bilinçsizce, doktorunuza danışmadan tüketmeyin, sağlığınızı riske atmayın, aman diyelim.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol