Bu haber kez okundu.

Sağlığınızı korumak için elma yemeyi ihmal etmeyin

İSTANBUL / MÜBERRA SARI /EKL) - Meyve tüketiminin sağlığa son derece faydalı olduğu yıllardan beri bilinen bir gerçektir. Lezzetli bir meyve olan elma, aynı zamanda oldukça faydalıdır. Peki, bolluğun ve bereketin sembolü hâline gelmiş elmanın sağlığa faydaları nelerdir?

Kalp sağlığı 
Elmanın bilinen en önemli faydalarından biri kalp sağlığını korumasıdır. İçeriğinde bol miktarda lif bulunduran elma, kalp etrafındaki damar ve arterlerde oluşan plakları çözerek olası kalp hasarlarını büyük ölçüde önler.
Sindirim sistemi
Sindirim sistemi sorunlarının başında ishal ve kabızlık gelir. Sabahları hiçbir şey yememişken boş mide ile tüketilecek bir elma, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlık sorunlarını giderir. Ayrıca sabah aç karnına tüketilen elmanın bir diğer faydası ise bağırsakları temizlemesidir. Temizlenen ve rahatlayan sindirim sistemi sayesinde ishal sorunu da ortadan kalkar.
Kansere karşı önlem
Elmanın yoğun ve zengin içeriğinin bir faydası da kanser hücreleriyle mücadele etmesidir. Düzenli ve kontrollü elma tüketiminin özellikle pankreas kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. Ayrıca meme ve karaciğer kanserine karşı da önleyici faktör olduğu bilinmektedir. 


Karaciğer sağlığı
Zaman içinde tükettiğiniz besinlerden dolayı vücudunuzda zararlı toksinler birikir. Elmanın ise bu zararlı toksinleri vücuttan atma özelliği vardır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve vücudun nefes almasını sağlar. Özellikle karaciğerde biriken toksinler atılmadığında ilerleyen dönemlerde ciddi sağlıksorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzmanlara göre her gün bir adet elma tüketmek sağlık açısından son derece önemlidir.
Sağlıklı dişler
Diş sağlığına gerekli özen gösterilmediği takdirde önemli birçok hastalığa kapı aralanmış olur. Elma tek başına dahi diş sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunan bir meyvedir. Dişlerdeki mikropları öldürür ve diş çürüklerine karşı savaşır. Ağız içerisinde bulunan zararlı bakterileri yok ederek ağız kokusunu önler; ağızda ferah ve tatlı bir his bırakır. Özellikle şeker oranı kırmızı elmaya göre daha düşük olan yeşil elmalar, ağız ve diş sağlığı için tercih edilmesi gereken elmalardır.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol