Bu haber kez okundu.

Pirpirim otunun faydaları nelerdir?

İSTANBUL - NESRİN SARI (EKL) -Pirpirim otu halk arasında semizotu olarak bilinmektedir. Pirpirim otunun sağlık yararları arasında kilo kaybına yardımcı olma , kalp sağlığını iyileştirme, sağlıklı büyümeye yardımcı olma ve çocukların gelişimini sağlama açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır. Ayrıca pirpirim otu bazı kanserleri önlemeye , cildi korumaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, güçlü kemikler oluşturmaya ve dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

Pirpirim otunun sağlık açısından daha birçok faydası bulunmaktadır. Pirpirim otunun faydalarını anlatmaya başlamadan önce pirpirim otunun ne olduğunu açıklayalım.

Pirpirim otu nedir?

Pirpirim otu genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen yeşil yapraklı bir sebzedir. Pirpirim otu Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Pirpirim otu tat olarak biraz ekşidir. Biraz ekşi ve hafif tuzlu tadı damağınıza ilginç bir tat kazandırmaktadır. 
Pirpirim otu tarih öncesi zamanlardan beri kullanılmaktadır ve yaygın olarak eski Çin tıbbında tedavi amaçlı kullanılan bitkiler arasındadır.  Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde, genellikle bahçelerde invaziv yeşillik gibi göz ardı edilerek çok fazla tüketilmez.

Pirpirim otu besin değerleri

Pirpirim otu içerisinde fazla miktarda omega 3 barındırmaktadır. Uzmanlar balık ve et yemeyenlere haftada en az iki defa pirpirim otu tüketmesini öneriyorlar. 
Pirpirim otu içerisinde bol miktarda lif , A vitamini , C vitamini, B grubu ailesi vitaminleri,  demir , magnezyum , manganez , potasyum , kalsiyum ve bakır barındırmaktadır. 

Pirpirim otunun faydaları nelerdir?

Pirpirim otu hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Pirpirim otunun sağlık açısından olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kardiyovasküler sisteminizin gücünü artırma açısından, semizotu çeşitli şekillerde yardımcı olabilir.  En önemli özelliği ise pirpirim otunun içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleridir.  Omega-3'ler vücuttaki LDL veya kötü kolesterol miktarını azaltmaya ve kan dolaşımımızdaki daha sağlıklı bir kolesterol dengesini artırmaya yardımcı olur. omega 3 mineralinin kalp hastalıklarını önleme etkisi bulunmaktadır. Böylece kalp krizlerini ve felçleri önler. 

Kilo kaybı sağlar

Pirpirim otu içerisinde bol miktarda lif barındırır. Bu sayede uzun süre tok kalmanızı sağlayarak hem kilo vermenize hem de uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. 

Cilt bakımı 

Pirpirim otu içerisinde cilt için gerekli olan bol miktarda A vitamini barındırmaktadır. Sağlığımıza olan faydalarının yanı sıra pirpirim otunun cilt hastalıklarını da önleme etkisi bulunmaktadır. Cilt sağlığını ve görünümünü iyileştirir, kırışıklıkları azaltır ve tüketildiğinde yara izlerini ve lekeleri çıkarmak için cilt hücrelerinin iyileşmesini sağlar. 

Kanseri önler 

Dünyanın en tehlikeli hastalıklarından birisi de kanserdir. Dolayısıyla kanseri engelleyen besinlerde son derece önemli hale gelmiştir. Kanseri önlemeye yardımcı olan en önemli besinlerden bir tanesi de pirpirim otudur.  İçerisinde bulunan A ve C vitaminleri özellikle akciğer kanserinden korunmanızı sağlar. 

Kemikleri güçlendirir

 Pirpirim otu kemik kaybını önlemek isteyen insanlar için sağlıklı bir seçimdir. Kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez kemik dokusunu geliştirmek ve vücudumuzdaki kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için gerekli olan tüm elementlerdir.  Pirpirim otu da içerisinde bu mineralleri fazlasıyla barındırmaktadır. 

Böbrekte kum ve taşı döküyor

İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü biliniyor…

Kabızlığı önlüyor

Baharın şifalı besini, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol