Bu haber kez okundu.

Şeftali suyunun faydaları nelerdir?

İSTANBUL-NURULLAH SARI (EKL) - Ülkemizde daha çok Bursa, Çnakakle ve bazı yörelerimizde de özel olark yetiştirilen şeftali, insan sağlığı açısından önemli vitaminleriyle dikkat çeken meyvelerimizdendir.

Son yıllarda şeftalinin daha çok meyve suyu olarak tüketilmesi ve her mesim kullanılabilri olması insan sağlığı için oldukça faydalı içeceklerden birisi olarak kabul ediliyor. 

Güçlü bir antioksidan olan erik ve kiraz ile birlikte aynı familya içinde yetişen bir meyve olan şeftalinin en çok yetiştirildiği bölgeler arasında ise Güney Asya ve Çin yer alıyor.

Tatlı ekşi bir tada sahip olan şeftali içerdiği C,E ve K vitaminleri ile fosfor, magnezyum, bakır, çinko, potasyum, manganez,demir ve kalsiyum minareleri ile tam bir besin deposu olarak vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri bünyesinde barındırıyor.

Tüm vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeftali suyunun faydaları neler, sizler için hazırladığımız yazıya göz atarak kafanızdaki tüm soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

İşte faydalarıyla sizleri şaşırtacak şeftali suyu ve yararları…

Şeftali suyunun faydaları:

İçerdiği tüm besin değerleri ile birlikte oldukça faydalı bir içecek olan şeftali suyu vücudunuz için önemli takviyelerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Şeftali suyu tüketmeyi çok seviyorsanız faydalarını duyduğunuzda ne kadar şanslı olduğunuzu anlayacaksınız. Şeftali suyunun faydaları neler, gelin birlikte göz atalım.

Hipokalemiyi önlüyor:

Kandaki potasyum düşüklüğüne verilen bir ad olan hipokalemi düzensiz kalp atışı ve kasların zayıflaması gibi semptomlara sebep olan bir sağlık sorunu.

Potasyum değerleri açısından zengin olan şeftali hipokalemiyi önlemesinin yanı sıra kas dokusunun düzenlenmesine ve vücudun enerji için ihtiyaç duyduğu karbonhidratları kullanmasına olanak tanıyor. 

Kansere karşı koruyor:

En önemli kronik rahatsızlıklardan birisi olan kansere karşı koruma sağlayan şeftali suyu anti tümör etkisi sayesinde serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarını önlüyor.

Serbest radikallerin verdiği zararları önleyen fenol,flavanoid ve karotenoidler açısından oldukça zengin olan şeftali suyu özellikle meme,akciğer ve kolon kanserine karşı koruma etkisi yaratıyor.

Daha sağlıklı gözler:

Şeftali suyunun faydaları arasında göz sağlığını koruması da yer alıyor.

Göz sağlığını koruyan beta karotenler ve karotenoidler açısından zengin olan şeftali suyu kataraktı önlemesinin yanı sıra yaşla birlikte ortaya çıkan makiler jenerasyonu da yavaşlatmaya yardımcı oluyor.

Cilt sağlığında etkili:

Cilt tedavisinde hem içten hem de dıştan büyük bir etki sağlayan şeftali suyu içerdiği C vitamini sayesinde cildin yenilenmesinde büyük bir rol oynar.

Ultraviyole ışınlarına karşı koruma yaratan içecek cildi güneşin zararlı etkenlerine karşı da korumaktadır.

Sindirim sistemini düzenliyor:

Kolon kanserini önleyen yapısı sayesinde sindirim sistemini de düzenleyen şeftali suyu yüksek oranda lif içermesi sebebiyle hemoroid,ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarını da önlemektedir.

Kilo vermenize yardımcı olur:

Vücutta birçok sorunun ana sebebi olan fazla kilolardan şeftali suyu ile birlikte kısa sürede kurtulmanız mümkün.

Egzersiz sonrası oldukça faydalı bir yiyecek olan şeftali lif içermesi nedeniyle uzun süre tok kalmanızı sağlayarak fazla yemenizin önüne geçiyor.

Güçlü bir bağışıklık sistemi:

Vücudun mikrop, hastalık ve enfeksiyonlara karşı savaşması olarak adlandırılan bağışıklık sisteminin  güçlendirilmesinde etkili olan şeftali suyu C vitamini, çinko ve magnezyum içeriği ile birlikte hücresel dejenerasyon sürecini yavaşlatıyor. 

Beyin fonksiyonlarını geliştiriyor:

Vücudun en önemli organı olan beynin fonksiyonel olarak gelişmesine olanak tanıyan şeftali suyu özellikle beş yaş altındaki çocukların bilişsel gelişimi için gerekli bir içecek türü olarak karşımıza çıkıyor.

Kolesterol yönetiminde etkili:

Kolesterol içermeyen bir yapıya sahip olan şeftali kolesterolün neden olduğu hipertansiyon, diyabet gibi kronik sorunları engelliyor. Tıkanmış arterlerin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini önleyen bu özel meyve  atardamarlardaki yüksek kolesterolü de önleyici bir yapıya sahip.

EN KOLAY LEZZETLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol